zakupy-zlota przez -banki-centralne

Zakupy banków centralnych napędzają popyt na złoto

Z najnowszego raportu opublikowanego przez Światową Radę Złota wynika , że ​​w 2023 r. całkowity popyt na złoto osiągnął najwyższy poziom w historii .

W zeszłym tygodniu Światowa Rada Złota (WGC) opublikowała  raport dotyczący trendów w zakresie popytu na złoto w 2023 r., który śledzi rozwój popytu i wykorzystania złota na całym świecie.

Z wyłączeniem handlu pozagiełdowego (OTC) popyt na złoto w 2023 r. nieznacznie spadł w porównaniu z 2022 r. do prawie 4500 ton. Po uwzględnieniu popytu OTC ubiegłoroczny popyt osiągnął najwyższy poziom 4899 ton, co stanowi najwyższy wynik w historii.

Inwestycje w sztabki i monety były zróżnicowane na całym świecie. Podczas gdy popyt w Europie spadł w 2022 r., popyt inwestycyjny w Indiach, Turcji i Stanach Zjednoczonych wzrósł odpowiednio o 185, 160 i 113 ton.

WGC zauważa również, że  w roku 2023 ogólna zmiana w produkcji kopalni złota była niewielka  , a popyt w sektorze jubilerskim był stabilny.

Warto również zwrócić uwagę na rekordowo wysoką cenę złota na koniec roku. Złoto zakończyło rok ze ceną  2078,4 USD za uncję,  która była o 15% wyższa niż na początku roku.

Jej średnia cena w całym 2023 r. – 1940,53 dolara za uncję – również pobiła rekordy, przekraczając średnią cenę w 2022 r. o 8%.

Banki centralne kupują złoto

W roku zawirowań na rynku monetarnym sami bankierzy centralni zaczęli się skupiać na złocie, generując ponad 21% (1037 ton) całkowitego popytu w 2023 r. i niemal ustanawiając własny nowy rekord popytu na złoto.

Banki centralne często przechowują część swoich rezerw walutowych w złocie jako zabezpieczenie przed niestabilnością gospodarczą i geopolityczną. Na przykład Rezerwa Federalna  utrzymuje prawie 70% swoich rezerw walutowych w złocie.

Bank centralny Turcji zwiększył swój udział w rezerwach walutowych utrzymywanych w złocie  o 0,73% w czwartym kwartale ubiegłego roku, co stanowi zdecydowanie największy wzrost spośród wszystkich krajów.

Wzrost ten nie jest zaskoczeniem, skoro od 2020 roku turecka gospodarka doznała serii upadków; niedawne zmiany na stanowisku kierownictwa banku centralnego, wysoka inflacja i słabnąca waluta  przyczyniają się do niepewności, czy wyższe rezerwy złota mogą złagodzić sytuację.

Louise Street, starszy analityk w WGC,   w komunikacie prasowym towarzyszącym raportowi wyjaśnia, dlaczego niepewność gospodarcza prawdopodobnie utrzyma się w tym roku.

Bank NBP od kilku lat kupuje złoto, NBP w 2023 roku kupił 130 ton złota. Niestety, nie wiemy, gdzie to złoto jest magazynowane – w Polsce czy za granicą?

Trzymanie złota w magazynie za granicą w praktyce oznacza, że NBP zapłacił za nie ale go nie otrzymał i nie przechowuje w Polsce. Taka sytuacja rodzi ogromne ryzyko związane z trzecią stroną (kontrahentem, właścicielem magazynu w którym jest przechowywane złoto).

W obliczu niepewności co do inflacji, presji recesji i konfliktów politycznych na całym świecie złoto może okazać się najlepszą inwestycją w 2024 roku. Podobnie inwestyca w srebrne monety, srebro jest obecnie najbardziej niedowartościowanym metalem na świecie.

Politycy w Polsce od 2020r. przyśpieszyli drukowanie pieniędzy bez pokrycia, wydając je na dotacje w czasie pandemii a potem na uzbrojenie i finansowanie wojny na Ukrainie.

Takie działania doprowadziły do wyższej inflacji, a w dłuższej perspektywie prowadzą do hiperinflacji. Inflacja, którą wywołują politycy doprowadza do zubożenia całego społeczeństwa a zarazem wzbogacenia polityków.

Jak obronić się przed inflacją?

Posłuchaj ludzi, dla których historia systemów monetarnych nie stanowi tajemnicy. Profesjonaliści zajmujący się złotem, wiedzą, że świat znajduje się na krawędzi ogromnego upadku i zarazem w przededniu ogromnego wzrostu cen złota i srebra.

Udostępnij ten artykuł rodzinie i znajomym aby poznali inny punkt widzenia na akcje, obligacje, mieszkania i lokaty bankowe, niż ten prezentowany w mass media.

Niniejszy artykuł nie ma charakteru porady prawnej ani podatkowej, a także nie stanowi pośrednictwa finansowego czy porady inwestycyjnej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *