wskaznik-zloto-srebro

Co mówi stosunek ceny złota do srebra?

Stosunek złota do srebra (z j.ang. Gold-Silver Ratio) to po prostu ilość srebra potrzebna do zakupu jednej uncji złota. Jeśli stosunek ten wynosi 15 do 1, oznacza to, że przy obecnej cenie można użyć 15 uncji srebra, aby kupić jedną uncję złota. Stosunek 15 do 1 byłby uważany za niski.

Wskaźnik ceny złota do ceny srebra

Niski stosunek wskazuje, że względna wartość srebra rośnie, a wysoki stosunek wskazuje, że względna wartość złota rośnie. Stosunek ten jest wskaźnikiem, który można wykorzystać do określenia właściwego i niewłaściwego momentu na zakup lub sprzedaż złota i srebra.

Poniżej wykres przedstawiający wykres “gold/silver ratio” w USA na przestrzeni ostatnich 160 lat.

gold silver ratio
gold silver ratio

Od XII wieku do początku XVIII wieku srebro było sprzedawane mniej więcej w stosunku 12:1 do złota. W XVI wieku, po odkryciu przez Hiszpanów dużych złóż rudy srebra w Ameryce Południowej i Środkowej, utworzono “standard srebra”. Podobnie jak standard złota, odgrywał on rolę międzynarodowego handlu (waluty rezerwowej) przez prawie czterysta lat.

Następnie w 1717 r., aby pomóc Anglii w jej ówczesnych kłopotach z pieniądzem fiducjarnym, Sir Isaac Newton, który był Mistrzem Mennicy Królewskiej, wprowadził stały stosunek złota do srebra wynoszący 15,5:1. To działanie Newtona było pierwszą w historii próbą zastąpienia “standardu srebra” “standardem złota“.

W całej historii stosunek ten pozostawał dość stabilny, a jego zmienność wzrosła pod koniec XIX wieku aby w XX (powstanie FED) wieku ulegać dużym zmianom.

Konferencje walutowe

Pierwsza Międzynarodowa Konferencja Walutowa odbyła się w 1867 r. w Paryżu. Okazją do zwołania konferencji była Wystawa Paryska w 1867 r., na którą główne kraje świata wysłały swoich przedstawicieli. Duchem przewodnim tego zgromadzenia był francuski mąż stanu Félix Esquirou de Parieu, który zapoczątkował Łacińską Unię Monetarną.  Za jego radą zatwierdzono plan zalecający przyjęcie jednolitego standardu złota, decymalizację walut i koordynację różnych walut z francuskim systemem walutowym.

Rząd Stanów Zjednoczonych ustalił go na poziomie 15:1 w ustawie Coinage Act z 1792 roku. poddany rewizji w 1873 roku.

Zniesiono prawo posiadaczy srebrnego kruszcu do wybijania go na standardowe srebrne dolary, jednocześnie pozwalając posiadaczom złota na dalsze wybijanie ich kruszcu na złote dolary. Ustawa została potępiona przez krytyków jako “Zbrodnia ’73“. W 1876 roku, gdy cena rynkowa srebra rzeczywiście spadła zgodnie z prognozami, producenci przynieśli srebrny kruszec do mennicy tylko po to, by dowiedzieć się, że mennica nie jest już upoważniona do jego bicia. W ten sposób de facto ustanowiono centralny standard złota, jednocześnie odrzucając prawdziwe pieniądze jakie stanowiły srebrne monety do codziennego użytku. Podobne działania podjął ówczesny rząd Francji w 1873 roku – co jest określane mianem “French crime“.

Wcześniej, w 1871 roku nowo zjednoczone Niemcy zakończyły używanie srebra jako środka płatniczego, a konsekwencje tego posunięcia odbiły się szerokim echem w Stanach Zjednoczonych. Nie używając już srebra jako waluty, Niemcy umieściły więcej srebra na wolnym rynku.

Druga Międzynarodowa Konferencja Walutowa rozpoczęła się 10 sierpnia 1878 r., również w Paryżu. Przewodniczącym konferencji był Leon Say. Wielki spadek względnej ceny srebra mierzonej w złocie, trwający od 1873 r., wpłynął na stosunki krajów używających srebra i zakłócił poziom cen. Ucierpiały na tym zarówno interesy Indian, jak i producentów srebra w Stanach Zjednoczonych, a zarządzanie wszystkimi walutami o podwójnym standardzie stało się zadaniem coraz trudniejszym.

Rząd Stanów Zjednoczonych zaprosił przedstawicieli wiodących mocarstw na spotkanie w Paryżu w celu rozważenia:

  • po pierwsze, celowości utrzymania nieograniczonego wykorzystania srebra do bicia monet,
  • po drugie, przyjęcia międzynarodowego bimetalizmu poprzez akceptację stosunku, który zostanie ustalony w drodze porozumienia.

Jedenaście narodów wysłało delegatów, a Niemcy były jedyną wielką potęgą, która nie była reprezentowana. Po nieco przedłużającej się dyskusji i przedstawieniu dużej liczby dokumentów, państwa europejskie zaakceptowały propozycję Stanów Zjednoczonych, “że konieczne jest utrzymanie na świecie funkcji monetarnych srebra“, ale odmówiły związania uznania poszczególnych państw co do metod, które należy zastosować. Oświadczyli również, że niemożliwe jest zawarcie porozumienia w sprawie wspólnego wskaźnika. W związku z tym konferencja zakończyła się bez osiągnięcia żadnego rezultatu. Nasuwają się pytania, np. jakie siły forsowały dewaluację wartości srebra w stosunku do wartości złota?

Wcześniej USA posiadały walutę zdefiniowaną w kategoriach dwóch różnych metali, co określa się jako bimetalizm. Historycznie rzecz biorąc, standard srebra i bimetalizm były bardziej powszechne na świecie niż standard złota.

W ten sposób rząd USA (prezydent Ulysses S. Grant, który również splacał zadłużenie USA po wojnie) odebrał zwykłym ludziom pieniądze  do codziennych płatności, zdemonetyzował srebro co wywołało kryzys gospodarczy i w ten sposób pozbawił wielu ludzi ich majątku.

stosunek-zloto-srebro-1792-2005

Przed 1900 r. stosunek złota do srebra oscylował wokół 16. Wynikało to z faktu, że wiele krajów używało walut opartych na prawdziwych pieniądzach jakim są złoto i srebro. Jednak w XX wieku stosunek złota do srebra wynosił średnio około 45-50 i czasami ulegał gwałtownym wahaniom.

Imperium Rzymskie oficjalnie ustaliło ten stosunek na 12:1,1. W miarę upływu czasu, srebrne denary były sukcesywnie fałszowane, co zakończyło się upadkiem starożytnego Rzymu.

Podobna sytuacja ma miejsce na świecie od 1873 roku, od kiedy cena srebra jest systematycznie zaniżana, kosztem złota. Z kolei wartość złota mierzona w amerykańskich dolarach ciągle rośnie, mimo, że podlega manipulacjom możnych tego świata. Czy przypomina Ci to schyłkowy okres Imperium Rzymskiego?

Geolodzy (U.S. Geological Survey) szacują, że w skorupie ziemskiej znajduje się 17,5 razy więcej srebra niż złota, co może stanowić kolejne wyjaśnienie średniego stosunku złota do srebra sprzed 1900 roku.

Traderzy i inwestorzy handlują stosunkiem złota do srebra w celach zabezpieczających, a także w celu realizacji zysków wywołanych różnymi spekulacjami giełdowymi przy wykorzystaniu derywatów.

Wielu niezależnych ekspertów przewiduje, że w przyszłości stosunek złota do srebra powróci do długoterminowej średniej sprzed 1900 r., wynoszącej 16:1. Wskaźnik złota do srebra jest rzeczywiście jednym z kilku cennych narzędzi wykorzystywanych do określenia optymalnego czasu na zakup złota lub srebra.

Jakie są zalety wskaźnika złoto/srebro?

Korzyści płynące ze stosunku złota do srebra pojawiają się, gdy występują wahania. Obecnie handel złotem i srebrem jest w większości zsynchronizowany ze sobą bez dużych zmian.  Jednak gdy stosunek ten rozszerza się lub zawęża do poziomów uznawanych za ekstremalne, pojawiają się okazje handlowe. Jeśli stosunek złota do srebra wzrośnie do 100, konsument posiadający jedną uncję złota może ją sprzedać i kupić 100 uncji srebra. Gdy stosunek ten wzrasta, srebro staje się bardziej korzystne, ponieważ w stosunku do tego stosunku srebro jest nieco tańsze. Handel w oparciu o stosunek złota do srebra jest uważany przez wielu za dobrą strategię, którą należy stosować, próbując gromadzić złoto lub srebro.

Począwszy od marca 1933 r., Stany Zjednoczone szybko porzuciły standard złota na rzecz waluty fiducjarnej do niemal wszystkich celów. Stany Zjednoczone porzuciły ostateczne formalne powiązanie dolara ze złotem w 1971 r., pozostawiając złoto i srebro jako towary.

Równolegle od tamtego czasu systemy edukacyjne w wielu państwach na świecie zmieniały naukę ekonomii i słownictwa, wskazując młodzieży, że to waluty papierowe (waluty FIAT) są pieniędzmi, a prawdziwe pieniądze takie jak złoto i srebro są przeżytkiem. Działania polityków przyniosły efekty, obecnie w większości państw Zachodu obywatele prawdopodobnie nie wiedzą czym są prawdziwe pieniądze.

Kiedy kupować srebro a kiedy złoto?

Cena srebra jest regularnie znacznie bardziej zmienna niż złota. Ogólną zasadą dla każdego, kto chce użyć tego wskaźnika do zakupu srebra, jest kupowanie srebra, gdy wskaźnik rośnie, i trzymanie lub sprzedawanie srebra, gdy wskaźnik spada. Odwrotna zasada działa w przypadku złota – gdy wskaźnik rośnie, należy sprzedać lub zatrzymać złoto, a gdy wskaźnik spada, kupić lub zatrzymać złoto.

Ci, którzy chcą inwestować w srebro, aby uzyskać jak największy zwrot, powinni obserwować stosunek złota do srebra. Gdy stosunek złota do srebra przekracza 60, srebro ma największe szanse na wzrost ceny. Obecnie żyjemy w czasach wielkiego ujawnienia różnych oszustw i manipulacji, co może być znaczącym sygnałem. Stawiam tezę, że po wyeliminowaniu oszustw, docelowo świat powróci do tradycyjnie przyjętego stosunku ceny złota do srebra tj. 10:1 – 16:1.

Kalkulator stosunku złota do srebra

Stosunek złota do srebra nie przewiduje przyszłych wydarzeń. Jednak teorie ekonomii monetarnej mówią, że gdy rządy wstrzykują do gospodarki duże ilości dodatkowych pieniędzy, jest bardzo mało prawdopodobne, aby za jednego dolara czy złotówkę nadal można kupić taką samą ilość złota. Inwestorzy, którzy wierzą, że waluty fiducjarne nie mogą zwiększyć siły nabywczej złota i że stosunek złota do srebra ma tendencję do powrotu do średniej, mogą obliczyć wartość srebra na podstawie ceny złota.

Dzienny stosunek złota do srebra = bieżąca cena spot złota / bieżąca cena spot srebra

Na dzień 26-12-2023 r. wskaźnik gold/silver ratio wynosi:  2059,28 / 24,25 = 84,92

Należy mieć na uwadze, że zakup złotych monet nie jest w Polsce obciążony podatkiem VAT w wysokości 23%, w przeciwieństwie do zakupu srebrnych monet. Dilerzy kruszców mają większą marżę na srebrnych monetach niż na złotych monetach, co jest logiczne, ponieważ za taką samą cenę można kupić znacznie więcej srebrnych monet niż złotych monet. W związku z tym faktem rosną koszty magazynowania monet.

Teoria proporcji ceny złota do srebra jest prosta, ale należy uwzględnić koszty zawierania transakcji – co oznacza, że ​​istnieją prowizje, opłaty, podatki. Z tego powodu zawsze należy dokładnie policzyć wszystkie koszty związane z nabyciem a potem ze sprzedaż metali szlachetnych. Dla jasności warto zaznaczyć, że prawdziwe pieniądze jakimi są złoto i srebro zawsze przenosiły wartość w czasie w przeciwieństwie do jakichkolwiek papierowych walut.

Niniejszy artykuł nie mają charakteru porady prawnej ani podatkowej, a także nie stanowi pośrednictwa finansowego czy porady inwestycyjnej. Artykuł zawiera treści historyczne związane z cenami złota i srebra oraz ich stosunkiem. Artykuł jest adresowany do rozsądnych ludzi, którzy potrafią samodzielnie znaleźć różne źródła informacji, przeanalizować je i wyciągnąć logiczne wnioski. Udostępnij artykuł rodzinie i znajomym aby wiedzieli jak się przygotować do największego kryzysu w dziejach ludzkości.

Categories: EdukacjaTags: , , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *