nowe-kraje-brics-01012024

Iran chce wspólnej waluty z krajami BRICS

Państwa członkowskie grupy BRICS zintensyfikowały ostatnio handel walutami lokalnymi, aby pobudzić swoją gospodarkę i przeciwstawić się dolarowi amerykańskiemu.

Wiceminister spraw zagranicznych Iranu Mahdi Safari powiedział 3 stycznia 2024 r., że ​​Teheran jest zainteresowany utworzeniem jednolitej waluty z państwami członkowskimi grupy gospodarek wschodzących BRICS. 

„Jesteśmy zainteresowani utworzeniem jednolitej waluty w grupie BRICS, a to mogłoby być bardzo skuteczne” – powiedział Mahdi Safari w rozmowie ze Sputnikiem . 

„Dzięki wykorzystaniu walut krajowych rozpoczyna się proces eliminacji użycia dolara w wymianie handlowej i jesteśmy zainteresowani kontynuacją tego procesu” – dodał Safari. 

Centrum bankowe dla krajów BRICS

Minister dodał, że Teheran ma nadzieję służyć jako centrum bankowe dla krajów BRICS. Pochwalił także rolę Nowego Banku Rozwoju (NDB – New Development Bank) powołanego przez kraje BRICS w 2014 roku w celu wspierania wspólnych projektów i współpracy międzynarodowej. 

Projekt Safari podkreślił pozytywną rolę, jaką BRICS może odegrać w zakresie energii.  „Najważniejszy problem reprezentują trzy kwestie: pierwsza to produkcja energii, druga to transfer energii, trzecia to zużycie energii. Mogę powiedzieć, że BRICS rozwiązuje te trzy problemy.” 

Coroczny szczyt BRICS odbył się w sierpniu ubiegłego roku. Podczas szczytu Iran był jednym z sześciu krajów oficjalnie zaproszonych do grona narodów, obok Argentyny, Egiptu, Etiopii, Arabii Saudyjskiej i Zjednoczonych Emiratów Arabskich. 

Podczas szczytu toczyły się dyskusje na temat ustanowienia wspólnej waluty. Plany te były realizowane już od jakiegoś czasu, a obecnie nabrały tempa, mając na celu przeciwstawienie się hegemonii dolara amerykańskiego. 

Kraje BRICS zintensyfikowały ostatnio handel walutami lokalnymi, aby wzmocnić swoje gospodarki i przeciwdziałać kursowi dolara. 

Komentarze Safari pojawiają się zaledwie dwa dni po oficjalnym przekazaniu przewodnictwa w BRICS z Republiki Południowej Afryki Rosji. 

W ostatnich miesiącach zarówno Rosja, jak i Chiny dążyły do ​​rozszerzenia grupy BRICS, próbując zacieśnić więzi z Ameryką Południową i Azją Zachodnią

Państwa członkowskie BRICS obejmują 40 procent światowej populacji i prawie jedną trzecią światowej gospodarki. W zeszłym roku BRICS przewyższył produkt krajowy brutto (PKB) grupy G7 pod przewodnictwem USA pod względem parytetu siły nabywczej.

Podczas szczytu BRICS w dniu 24 sierpnia 2023 r. prezydent Iranu Ebrahim Raisi określił 11-członkową grupę BRICS jako symbol zmian. Następnie podkreślił, jak to określił, historyczne korzyści, jakie przyniesie włączenie Iranu do bloku gospodarczego, zauważając, że oznacza to „nowy krok w kierunku ustanowienia sprawiedliwości, etyki i trwałego pokoju na świecie”.

Categories: EkonomiaTags: , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *