Negocjatorzy Parlamentu Europejskiego i Rady UE uzgodnili, że w przyszłości płatności gotówkowe banknotami powyżej 10 000 euro powinny być nielegalne w całej UE. Prawny środek płatniczy emitowany przez bank centralny unii walutowej został zatem częściowo uznany za nielegalny, na rzecz pieniądza cyfrowego emitowanego przez prywatne banki.
Górny limit 10 000 euro może wydawać się bardzo wysoki, a zatem dla wielu nieszkodliwy. Gdyby tak pozostało, być może tak właśnie by było. Ale to dopiero początek. W opublikowanym w 2017 roku dokumencie “The Macroeconomics of De-Cashing“, Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) przedstawił to w formie przewodnika dla rządów, które chcą wyeliminować gotówkę, nawet jeśli ich obywatele są do niej przywiązani.
Napisano tam (w moim tłumaczeniu):
“Władze w wielu krajach podjęły już pierwsze kroki w celu ograniczenia transakcji gotówkowych. (…) Wydaje się, że sektor prywatny również chce pozbyć się gotówki”.
I dalej:
“Chociaż niektóre kraje najprawdopodobniej w dużej mierze wyeliminują gotówkę w ciągu kilku lat, przejście na płatności bezgotówkowe powinno odbywać się w kilku etapach.
Proces pozbywania się gotówki mógłby opierać się na pierwszych i w dużej mierze niekontrowersyjnych krokach, takich jak: B.
- stopniowe wycofywanie dużych nominałów banknotów,
- ustalanie limitów transakcji gotówkowych i raportowanie przepływów gotówki przez granice.
- Dalsze kroki mogłyby obejmować stworzenie zachęt ekonomicznych do ograniczenia wykorzystania gotówki w transakcjach, ułatwienie otwierania i korzystania z depozytów zbywalnych oraz dalszą cyfryzację systemu finansowego”.
Unia Europejska ustala limity płatności
Zgodnie z jednolitym górnym limitem, który został obecnie ustalony w UE, dokument zaleca:
“Skoordynowane wysiłki na rzecz wycofania gotówki z obiegu mogłyby pomóc wzmocnić pozytywne skutki i zmniejszyć potencjalne koszty. Takie skoordynowane wysiłki są szczególnie ważne przy podejmowaniu decyzji dotyczących stopniowego wycofywania banknotów o dużych nominałach dla wszystkich głównych walut, limitów i innych ograniczeń dotyczących transakcji gotówkowych. W przypadku obszarów walutowych jednolita polityka wycofywania banknotów byłaby zdecydowanie lepsza niż polityka krajowa”.
Dokument MFW nie był jednorazowym wybrykiem. W kolejnych latach MFW i różne banki centralne, w tym europejski, opublikowały jeszcze kilka takich dokumentów.
W przeciwnym razie płacenie gotówką pomaga, gdy tylko jest to możliwe, przy rozsądnym wysiłku, aby spowolnić wypieranie gotówki, dopóki, miejmy nadzieję, w pewnym momencie nie zmienią się wiatry polityczne.
Tak się z pewnością stanie. Na przykład we Włoszech nowy rząd podwoił limit płatności gotówkowych do 2000 euro i zlikwidował różne inne środki antygotówkowe.
Słowacja zapisała (niestety raczej słabe) prawo do płatności gotówkowych w swojej konstytucji, podczas gdy Norwegia wprowadziła obowiązek przyjmowania gotówki.