banki-cbdc-wolnosc

Bank zawsze wygrywa!

Czy banki służą ludziom? Czy ludzie zadają sobie poniższe pytania?

  • Dlaczego prawie zawsze ratuje się banki? 
  • Kto tworzy nasze pieniądze i kto na tym czerpie korzyści? 
  • Czym różni się nasz system monetarny od piramidy w stylu Bernarda Madoffa? 

Dla czytelnika, któremu się spieszy, poniżej krótkie odpowiedzi. Jeśli chcesz wiedzieć więcej, czytaj nasze wpisy regularnie i szukaj informacji samodzielnie.

Banki prawie zawsze można uratować z kryzysu finansowego, ponieważ nasze transakcje płatnicze i nasze pieniądze zależą od tego, czy banki komercyjne zachowają płynność i zdolność kredytową. Dzieje się tak dlatego, że pieniądze, które mamy w banku, nie są naszymi pieniędzmi, ale pożyczką udzieloną bankowi. Jeśli bank zbankrutuje, pieniądze znikną.

Pieniądze papierowe,  zwane także pieniędzmi bankowymi, są najważniejszym środkiem płatniczym w naszym systemie monetarnym. W obiegu jest około dziesięć razy więcej pieniędzy bankowych niż gotówki. Te pieniądze depozytowe są tworzone przez banki w drodze udzielania kredytów.

Kredytobiorca otrzymuje kredyt na swoim rachunku bankowym w zamian za swój dług, który bank kreuje z niczego. Bank obiecuje w dowolnym momencie wymienić to saldo w całości na gotówkę.

Obietnice banków

Banki mogą dotrzymywać obietnic tylko wtedy, gdy niewielu ludzi wierzy im na słowoPonieważ tworzą znacznie więcej depozytów bankowych niż gotówki.

Zwykle tylko nieliczni rzeczywiście wierzą im na słowo, ponieważ państwo pilnuje, aby depozyty bankowe, czyli długi banków wobec ich deponentów, były akceptowane przez wszystkich innych jako środek płatniczy.

Ten system pieniężny nie różni się od piramidy finansowej, takiej jak piramida finansowa Bernarda Madoffa. Istnieją jednak trzy różnice. Piramida banków jest legalna. Poza tym, w przeciwieństwie do Madoffa, jesteś teoretycznie jedynie niepłynny, a nie niewypłacalny.

Oznacza to, że jeśli zbyt wielu deponentów będzie chciało wypłacić swoje pieniądze, początkowo brakuje im jedynie płynnych aktywów i nie są nadmiernie zadłużeni.

Jednak w przypadku kryzysu finansowego różnica ta jest bardziej teoretyczna niż praktyczna. I po trzecie, najważniejsze: banki centralne i państwo (podatnicy) są gotowe pomóc bankom, jeśli nie będą one w stanie dotrzymać obietnic.

Zatem banki mają przyznany przez rząd i gwarantowany przywilej płacenia swoich rachunków za pomocą elektronicznego weksla, którego każdy odbiorca może używać do płacenia rachunków jak gotówki. Przywilej zarówno opłacalny dla banków, jak i niebezpieczny dla ogółu społeczeństwa.

Udostępnij ten artykuł rodzinie i znajomym aby poznali inny punkt widzenia na kredyty i lokaty bankowe, niż ten prezentowany w mass media.

Niniejszy artykuł nie ma charakteru porady prawnej ani podatkowej, a także nie stanowi pośrednictwa finansowego czy porady inwestycyjnej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *