brics-2024

Wymiana handlowa między Rosją a Chinami

Chińsko-rosyjski rekord handlowy w 2023 r. Wymiana handlowa między Rosją a Chinami pobiła właśnie rekord wynoszący ponad 200 mld USD, który miał zostać osiągnięty w 2024 r..

De-dolaryzacja: 95% handlu między Chinami a Rosją nie odbywa się już w walucie amerykańskiej.

Od stycznia do listopada wartość ta wyniosła ponad równowartość 218 mld USD, co stanowi wzrost o 26,7% w porównaniu z tym samym okresem w 2022 roku. Roczny wynik prawdopodobnie przekroczy cel 220 mld USD przewidywany przez Rosję kilka miesięcy temu.

Wzrost dwustronnych stosunków handlowych przyniósł zmianę w strukturze transakcji, a chińskie firmy zajęły przestrzeń pozostawioną przez firmy europejskie i japońskie.

Ważne, aby podkreślić nie tylko całkowity wolumen, ale także treść i strukturę handlu. Jeśli spojrzeć na konkretne dane handlowe, Chiny eksportują do Rosji coraz więcej sprzętu, elektroniki, maszyn i ciężkich samochodów ciężarowych, a także samochodów. Jest to coś, co nigdy nie było częścią historycznego wzorca handlu między tymi dwoma krajami.

Dedolaryzacja

Na szczycie BRICS w Johannesburgu rosyjski prezydent jako pierwszy i jedyny użył słowa “dedolaryzacja“. “Zrównoważony i nieodwracalny proces depolaryzacji naszych więzi gospodarczych przybiera na sile, wraz z wysiłkami podejmowanymi w celu opracowania skutecznych mechanizmów wzajemnych płatności, a także kontroli monetarnej i finansowej” – powiedział Władimir Putin.

Na kolejnym szczycie BRICS, który powinien odbyć się w październiku 2024 r. w Kazaniu, pod przewodnictwem Rosji, ministrowie gospodarki i prezesi banków centralnych mają przedstawić raport na temat wykonalności inicjatywy.

Podczas gdy na Zachodzie w 2024 roku… wielu zachodnich polityków nadal okrada jeszcze bardziej ciężko pracujących obywateli na kolejne wojny i akty terroryzmu na Wschodzie!

Czas, aby więcej mieszkańców Zachodu wybierało bardziej pokojowych, mówiących prawdę polityków, aby oni i ich dzieci nie stali się jeszcze biedniejsi!

Zwłaszcza obywatele Wielkiej Brytanii mieszkający na swojej małej wyspie BK (Broken Kingdom), której rząd od dawna wtrąca się w stosunki między krajami Wschodniej Europy.

Czy nam się to podoba, czy nie, jesteśmy świadkami powolnego upadku jednego imperium i wschodzącego innego imperium. Takie momenty w historii zawsze obfitowały dużymi zmianami w sferze ekonomii i polityki monetarnej.

Jak przygotowujesz się na nieuniknione zmiany, które zachodzą na świecie?

Czy zabezpieczasz swoje oszczędności na wypadek kryzysu finansowego do którego wywołania dążą obecnie politycy wszystkich opcji (FiFor55, NetZero, SCT, Smart City, CBDC, itd.)?

Podziel się swoją opinią w komentarzu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *