upadek-wartosci-dolara

Dlaczego banki centralne kupują złoto?

Złoto jest jednym z najlepszych zabezpieczeń przed inflacją. W ciągu 110 lat od utworzenia amerykańskiej Rezerwy Federalnej dolar stracił 99% swojej siły nabywczej, podczas gdy złoto zostało ledwie dotknięte przez nieustającą roczną inflację. Jedną z największych sił napędowych rosnącego popytu na złoto są globalne banki centralne. Banki centralne, które przechowują fizyczny metal (tj. kruszec) jako część swoich rezerw pieniężnych. Wynika to z faktu, że złoto jest bezpiecznym, płynnym aktywem i stanowi element dywersyfikacji.

Przez ostatnią dekadę instytucje bankowe gromadziły złoto, aby wypełnić swoje zobowiązania finansowe. Bloomberg  już w 2019 r. informował, że banki centralne kupują najwięcej złota od czasu porzucenia przez Stany Zjednoczone standardu złota w 1971 r., a w 2022 r. łączne zakupy ustanowiły nowy 50-letni rekord.

Upadające waluty FIAT
Upadające waluty FIAT – źródło: https://goldswitzerland.com

Inflacja jest również głównym powodem, dla którego kraje takie jak Turcja, która odnotowała ponad 80% wzrost cen, kupiły w zeszłym roku więcej złota niż w przeszłości.

Obecny system finansowy bazuje na kilku walutach fiducjarnych i na długu. Kupowanie złota przez banki może mieć związek z ogromnymi stratami, jakie banki centralne poniosły na przestrzeni lat – złoto może zostać wykorzystane, aby pomóc im wyjść z długów. Pomysł wykorzystania zwiększonej wartości posiadanego przez banki złota, którego cena jest odporna na inflację i nieprzerwanie rośnie do umorzenia obligacji państwowych wydaje się całkiem prawdopodobny.

Wskaźniki długu publicznego do PKB w wielu krajach europejskich są rekordowe, więc jest to krytyczny czas dla ich banków centralnych, aby podjąć decyzję, czy umorzyć dług państwowy i zapewnić ulgę swoim rządom.

wzrost-zadluzenia-swiat-europa-1950-2022-mfw
Dane z bazy MFW (IMF)

Większość warunków wstępnych dla zakupów złota w przeszłości (ryzyko zawirowań finansowych, inflacja itp.) jest nadal obowiązująca, jednak wzorce zakupów złota w ostatnich latach wskazują na inną motywację, która napędza banki do kupowania większej ilości złota. W przypadku wielu krajów zakupy złota mają związek z próbą uniezależnienia się od amerykańskiego dolara, który od wielu lat jest traktowany przez USA i kolektywny Zachód jako broń wobec niepokornych krajów (Irak, Iran, Syria, Libia, Rosja).

To zjawisko zostało określone jako weaponizacja dolara i ma odzwierciedlenie w postaci sankcji nakładanych na niepokorne kraje. Wiąże się z tym zamrażanie (w praktyce odbieranie) rezerw niepokornego kraju w dolarach lub Euro przechowywanych w zachodnich bankach. Do tego dochodzą inne sankcje jak odcięcie niepokornego kraju od międzynarodowego systemu płatności SWIFT. Nic dziwnego, że wiele krajów zaczęło się orientować na rezerwy pieniędzy w postaci kruszców i płatności walutami opartymi o złoto.

W 2023 roku również nie widać oznak spowolnienia. Najnowsze dane WGC (World Gold Council) pokazują banki centralne kupiły kolejne 125 ton w ciągu pierwszych dwóch miesięcy, co stanowi najsilniejszy początek roku, odkąd stały się nabywcami netto w 2010 roku. Kraje kupujące najwięcej złota w okresie styczeń-luty 2023 r. to: Singapur, Turcja, Chiny, Rosja i Indie.

Natomiast w okresie styczeń – wrzesień 2023 r., kraje, które kupiły najwięcej złota to:

  • Chiny: 78.07 tony,
  • Polska: 56.63 tony,
  • Uzbekistan: 6.53 tony,
  • Czechy: 5.52 tony.

Zadłużenie krajów w latach 2018 -2022 zostało przedstawione poniżej, źródło. Warto śledzić na bieżąco dane dotyczące zadłużenia Polski, ponieważ wszyscy będziemy spłacać te długi zaciągnięte przez polityków, którzy wydają je na własne cele i na przekupowanie wyborców. Politycy i rząd nie mają własnych pieniędzy, mają tylko tyle ile zabiorą nam podatnikom i ile pożyczą od obcych banków.

Dlaczego banki centralne kupują złoto?

Czy one wiedzą coś, czym nie chcą się podzielić z obywatelami swoich krajów? Czy planują doprowadzić do inflacji, która spowoduje upadek wartości dotychczasowych walut? A potem w oparciu o posiadane zapasy złota wprowadzić nowe waluty oparte na standardzie złota? A może politycy zechcą doprowadzić do wdrożenia banków centralnych CBDC i programowalnych pieniędzy, które mogą używać do karania niepokornych obywateli?

Względnie na standardzie bimetalizmu, czyli waluty oparte na standardzie srebra i złota? Może banki centralne zostaną zmuszone przez grupę krajów BRICS do wprowadzenia walut opartych na złocie, srebrze i koszyku innych surowców?

Możemy snuć różne przypuszczenia i obserwować fakty takie jak wojny, które obecnie mają miejsce. Możemy zastanawiać się nad ich prawdziwymi przyczynami, analizować i wysnuwać logiczne wnioski. Wiodący światowi analitycy rynku kruszców dzielą się swoimi przemyśleniami bazującymi na wieloletnim doświadczeniu i zdrowym rozsądku.

Wartość złota jest zwykle ujemnie skorelowana z realnymi stopami procentowymi, a także z dolarem amerykańskim, który, jak wielu podejrzewa, traci swoją dominację na arenie światowej. Kryzys bankowy potwierdził słabość dolara amerykańskiego.  Eksperci pozostają optymistycznie nastawieni do złota i srebra w kolejnych miesiącach i latach, a kolejnym bodźcem będzie zmiana ścieżki podwyżek stóp procentowych przez Rezerwę Federalną (FED w USA).

Prywatne zakupy złota

W porównaniu z większością towarów, złoto i srebro są znacznie bardziej dostępne dla przeciętnego inwestora. Każdy może kupić metale szlachetne, czy to w postaci sztabek, czy monet od dealera lub, w niektórych przypadkach, w mennicy lub w kantorze. W Polsce większość zakupów detalicznych ma miejsce właśnie w firmach, które mają licencję na prowadzenie kantoru. Większość Polaków pewnie nadal myśli, że zakupy złota czy srebra można zrobić wyłącznie w mennicy państwowej. Pewnie nie zauważyli, że Mennica Polska S.A. została sprzedana podmiotom prywatnym, aktualni udziałowcy.

Zakupy kruszców przez osoby prywatne powoli się zwiększają, wraz ze wzrostem inflacji i rozdawnictwa wywoływanych przez polityków. Czy Polacy zastanawiają się nad naśladowaniem banków centralnych? W końcu one zatrudniają mnóstwo analityków, którzy znają sytuację gospodarczą znacznie lepiej niż przeciętny Kowalski. Przykładowo październik 2023 był kolejnym miesiącem, w którym Narodowy Bank Polski powiększał swoje rezerwy złota co czyni regularnie od kilku lat.

Liczba bogatych ludzi na świecie ciągle rośnie. To oni są główną siłą napędową na wyroby jubilerskie ze złota, srebra i diamentów. Sektor jubilerski również notuje wzrosty zakupu kruszców. a co za tym idzie, wzrost sprzedaży wyrobów jubilerskich do klientów prywatnych. Przeciętni ludzie raczej powinni pomyśleć o przekonwertowaniu swojej waluty na prawdziwe pieniądze jak monety bulionowe anie wyroby jubilerskie.

Wyroby jubilerskie są znacznie droższe ponieważ zawierają duży wkład pracy własnej jubilera, z tego powodu cena za 1 gram naszyjnika będzie wyższa niż za 1 gram kruszcu w postaci monety bulionowej.

Jeśli jesteś zwykłym człowiekiem, nie biednym i nie bogatym, to nadal Cię stać na jedną lub kilka srebrnych monet (obecnie cena 1 uncjowej monety to 110-130 złotych). Oszczędzanie nie polega na odkładaniu lokalnej lub obcej waluty w skarpecie lub w banku na lokacie. Kupowanie obligacji rządowych to pożyczanie pieniędzy rządowi na jego wydatki. A przecież zwykle to rząd wspólnie z bankiem centralnym wywołuje inflację?  Dogłębna analiza historii ekonomii świata przynosi jednoznaczną odpowiedź na to pytanie.

wiara-zaufanie-rzad-politycy

W takich okolicznościach oszczędzania Twoja siła nabywcza a tym samym wartość waluty ciągle spada wskutek rosnącej inflacji powodowanej przez lokalnych polityków i rządy na świecie.

Jeśli chcesz zachować wartość swojego majątku, pomyśl o dywersyfikacji, czyli o podzieleniu swojego majątku na wiele różnych zasobów (działka rolna, budowlana, mieszanie, lokal komercyjny, magazyn, złoto, srebro). Weź przy tym pod uwagę, że politycy są w stanie (i to robią cały czas) pozbawić Cię majątku za pomocą różnych opłat, podatków i inflacji.

Zwróć uwagę na aktualne projekty realizowane przez polityków: strefy płatnego parkowania SPN, strefy SCT w miastach, FitFor55, Net Zero, plany całkowitej likwidacji polskich kopalni, plany rezygnacji z gazu, plany wdrożenia wiatraków i paneli słonecznych jako źródła energii i ogrzewania. Te wszystkie pomysły składają się na realizację idei “Wielki Reset” opracowanej przez WEF.

Wygląda na to, że te wszystkie pomysły polityków zmierzają do tego, aby pod pozorem ekologii całkowicie pozbawić nas majątku zgodnie z zapowiedziami Klausa Schwaba z WEF:

Niniejszy artykuł nie ma charakteru porady prawnej ani podatkowej, a także nie stanowi pośrednictwa finansowego czy porady inwestycyjnej. Artykuł zawiera treści historyczne związane z cenami złota i srebra oraz ich stosunkiem. Artykuł jest adresowany do rozsądnych ludzi, którzy potrafią samodzielnie znaleźć różne źródła informacji, przeanalizować je i wyciągnąć logiczne wnioski. Udostępnij artykuł rodzinie i znajomym aby wiedzieli jak się przygotować do największego kryzysu w dziejach ludzkości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *